• info@novincert.ir

 • :به دلیل قطعی برق با شماره همراه مرکز تماس حاصل فرمایید.

 • :۰۹۱۹۷۸۰۹۵۹۳

مطالب مفید

مقالات

گواهینامه 5S

شرح گواهینامه 5S

آیاتابحال به دنبال کسب گواهی نامه 5 اس بوده اید؟گواهی نامه ای که بدنبال ایجاد نظم و ترتیب در شرکت ومحیط کاری شمااست؟ گواهینامه 5S از ابزار مدیریتی استکه میتواند مشکلاتی همچون هرج ومرج وبی نظمی رادرمحیط کاری شما کاهش دهد.

مزایای گواهی نامه 5S

شرکتهای معتبرومشهوری در سراسر جهان سالهاستکه روش بکاررفته در گواهینامه 5S را اجرا می کنند و برخی ازمزایای تحقق یافته گواهی نامه 5Sعبارتند از:

 • کیفیت بالاتر
 • بهره وری بیشتر
 • کاهش هزینه
 • افزایش رضایت کارکنان

محل کار امن تر

اگراین نتایج برای شما جذاب هستند، ممکن است بخواهید در نظر بگیرید که چگونه ابزار مدیریت 5S می تواند بنفع شماوکارمندانتان باشد. بیایید به جزئیات بپردازیم واین متدولوژی رایادبگیریم کبه شماامکان می دهدمحل کارخود راازطریق مراحل مرتب سازی ، تنظیم دقیق ،مدیریت کاربردی ،استاندارد سازی و پایداری  را انتقال دهید.

مرتب سازی با کمک گواهینامه 5S

اولین قدم برای استفاده از ابزار مدیریت گواهی نامه 5 اس، مرتب سازی ابزارها ،لوازم ،تجهیزات ،مواد موجود در شرکت یا موسسه کاری شمااست. با گذشت زمان ،فرایندها تغییر می کنند و ممکن است مواردی وجود داشته باشد که مدتی قبل استفاده شده بود، اما اکنون منسوخ و دست و پا گیر است.

تمام موارد زیر را باید در گواهینامه 5S ارزیابی کرد:

 • هدف
 • تعداد دفعات استفاده
 • کاربران

بدیهی است که بهترین افراد برای انجام ارزیابی های گواهی نامه 5S، افرادی هستند کتجربه و ساعات کاری بیشتری را در محیط کار سپری میکنند. از آن ها باید سوالاتی ازقبیل، "چرا در این موسسه مشغول به کار هستند ؟ روزانه؛ چه مدتی را صرف انجام امور دفتری و اداری خود می کنند؟ چه کسی از آن استفاده می کند؟" پاسخ باین سوالات می تواند کارگران را به سمت تعیین یکی از گزینه های زیر در مورد هر مورد راهنمایی کند:

گاهی اوقات ،کارمندان ممکن است از بهترین اقدام برای انجام کار آگاه نباشند ؛دراین صورت ،ممکن است تصمیم بگیرند که یک مورد را با اطلاعاتی از جمله اینکه کجا و چه زمانی پیدا شده است و نام شخصی که برچسب را اعمال می کند ،برچسب گذاری کنند. سپس موارد برچسب گذاری شده در منطقه ای مشخص در محل کار قرار می گیرند تا منتظر زمان نیاز شخصی باشند. اگر مدت زمان مشخصی بگذرد (مانند 2 ماه)  و مورد هرگز مورد نیاز نبود ، می توان تصمیم گیری کرد و مورد را از حیطه کاری موسسه یاشرکت خارج کرد.پس از مرتب سازی ، فقط موارد مفید در منطقه برای ترتیب قرار می گیرند.

گواهی نامه 5S درواقع برای سازمانهایی صادرمیگردد کبدنبال ایجاد این بهره وری باهدف کاهش ویاحذف ضایعات از طریق کاهش تغییرات باشد.

 

جدید

گواهی نامه 5S درواقع برای سازمانهایی صادرمیگردد کبدنبال ایجاد این بهره وری باهدف کاهش ویاحذف ضایعات از طریق کاهش تغییرات باشد.

 

 

منشا کلمه گواهینامه 5S ازپنج کلمه ژاپنی آمده است کدرادامه بآن اشاره خواهیم کرد:

Seiri بمعنای تفکیک وپاکسازی

Seiton بمعنای نظم وترتیب

Seiso بمعنای تمیزی ونظافت

Seiketsu بمعنای استاندارد سازی

Shitsuke بمعنای توسعه فرهنگ مشارکت

استانداردسازی کنید

مرحله استانداردسازی گواهی نامه 5S را بیش از یک ابتکار عمل و منظم سازی سالانه، معنی دار می کند. در طول این مرحله، شرکت ها روش های استاندارد عملیاتی را ایجاد می کنند تا اطمینان حاصل شود که عادت های جدید ایجاد می شود و مکان های کار در شکل خوبی باقی می مانند.

چند نمونه استاندارد سازی برای 5S شامل موارد زیر است:

 • چک لیست گواهی 5S روزانه
 • نمودار دستورالعمل
 • برنامه فعالیت های اداری
 روش نوشتاری 5S

مشابه همه فرایندها و رویه ها ،اجرای گواهی نامه 5S هر چه ساده ترباشد ؛بهتر است. تصمیم بگیرید چه چیزی موثر است و آنچه را که تصمیم می گیرید عملی کنید.

هرگونه راهنمایی کتبی برای کارمندان باید از نظر تناسب مداوم هر از گاهی حفظ و بررسی شود. کارمندان جدید باید از برنامه 5S و چگونگی کمک بموفقیت آنها آگاه شوند. به همین ترتیب ، کارکنانی که بمنطقه یا عملکرد جدیدی منتقل می شوند ،باید برای کارهای جدید خود از این روش ها آگاه شوند. مدیران و کارمندان باید برای حفظ محل کار کارآمد ،منظم و تمیز بطور مداوم با هم همکاری کنند.در نهایت ، گواهینامه 5S بخشی از فرهنگ یک شرکت است ، نه فقط یک برنامه رادربردارد.

ارتباط به ISO 9001

اگرچه استفاده از ابزار گواهی نامه 5S در ISO 9001: 2015 الزامی نیست ،اما ممکن است در نشان دادن شواهدی به حسابرس خود مبنی بر اینکه شما الزامات 4.4.1 و 8.5.1 را بسیار جدی می گیرید ،مفید باشد.

خلاصه

هنگامی که مناطق کاری کاربردی و مناسب باشد، شرکت ها شانس بیشتری برای دستیابی بنتایج روند مثبت تر ،کیفیت بالاتر ، افزایش بهره وری ،کاهش هزینه ،افزایش رضایت کارکنان و محل کار امن تررادربرخواهدداشت. گواهی نامه 5S ، یک روش برای تحقق بخشیدن به این مزایا است.

موسسه نوین سرت بادرنظرداشتن مزایای گواهی نامه 5S تلاش دارد کبموسسات وشرکتها؛ درکسب اهداف پنجگانه کمک نمایدوبا تیمی متشکل ازکارشناسان و حقوقدانان دراین امربصورت فعال حضوردارد؛ لذاجهت کسب اطلاعات بیشترومشاوره رایگان اولیه جهت کسب گواهی نامه 5S شرکت خود اقدام نمایید.

ed

صفحه ی رسمی نوین سرت را در اینستاگرام دنبال کنید

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی نوین سرت

ISO

اخذ گواهینامه ایزو ، اخذ گواهینامه IMS ، اخذ گواهینامه HSE-MS ، اخذ گواهینامه CE ، اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران ، اخذ گواهینامه صلاحیت اداره کار ، طرح طبقه بندی مشاغل و ....

نوین سرت

چه کسی آنلاین است ؟

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

فرم ورود

آخرین پست ها

24 دی 1400 / Super User
24 دی 1400 / Super User
24 دی 1400 / Super User
24 دی 1400 / Super User

منو

از نوین سرت در گوگل حمایت کنیم.

مورد تایید وزارت صنعت معدن تجارت